Czy plandeki trudnopalne są niepalne?

Bardzo często klienci poszukuje plandeki niepalne. Dla nas oznacza to tyle, że plandeka po kontakcie ze źródłem ognia nie będzie wchodzić z nim w żadną reakcję i nie zapali się. W takiej sytuacji (niestety) musimy wyprowadzić Was z błędu. Plandeki niepalne nie istnieją. PCV, z którego są produkowane jest tworzywem sztucznym, które jest całkowicie palne.

Na szczęście inżynierowie pracujący nad tkaninami plandekowymi wpadli kilka lat temu na wspaniały pomysł i postanowili do PVC dodać proszek, którego zadaniem jest zmniejszenie palności plandek. W związku z tym uzyskaliśmy tkaniny samogasnące, z których możliwa jest produkcja plandeka NRO. Co ciekawe, klienci bardzo często błędnie porównują koce gaśnicze z plandekami trudnopalnymi. Jest to również błędne, ponieważ z materiału używanego do produkcji kocy gaśniczych, nie produkuje się plandek.

Czy plandeki niepalne istnieją?

Plandeki całkowicie niepalne niestety nie są produkowane. Jest to związane ze specyfiką materiału PCV, z którego wykonywane są plandeki. Jest to materiał całkowicie palny. W związku z tym nie da uzyskać się tkaniny, która będzie w 100 % odporna na ogień. Plandeki niepalne całkowicie nie są więc dostępne. Jeżeli użyta jest gdzieś właśnie ta fraza oznacza to, że oferta jest błędnie skonstruowana, lub firma oferuje po prostu koce gaśnicze. Co ciekawe, nie da się produkować plandek z koców gaśniczych. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Koce gaśnicze wymagają szycia przy użyciu specjalistycznych nici przemysłowych, które same również są niepalne. Plandeki PCV są natomiast zgrzewane za pomocą zgrzewarek wytwarzających gorące powietrze. Taką zgrzewarką nie będziemy w stanie zgrzać koców gaśniczych, których rozmiary są zazwyczaj na poziomie ok. 2 metrów kwadratowych.

Jak działają plandeki NRO?

NRO to skrót frazy nierozprzestrzeniające ognia. Oznacza to tyle samo co plandeki samogasnące. Zasada działania takich plandek jest bardzo prosta. Podczas produkcji tkaniny samogasnącej, do jej składu domieszkuje się specjalnych trudnopalny proszek. Dzięki niemu, w przypadku ewentualnego zapłonu plandeki, ogień musi natychmiast zgasnąć. Co więcej, taka plandeka nie może generować palących się kropel, spadających w dół oraz maksymalnie ograniczać emisję dymu.

Plandeki samogasnące w kontakcie z ogniem muszą natychmiast zgasnąć po to, aby nie rozprzestrzeniać dalej ognia. Dzięki temu w przypadku zapruszenia ognia nie będzie się on dalej rozprzestrzeniał, minimalizując ryzyko pożaru.

Plandeki NRO na wymiar

Nasza firma oferuje plandeki NRO produkowane na dokładny wymiar klienta. Jesteśmy w stanie wykonać zarówno plandeki okryciowe, jak i pokrowce samogasnące i kotary NRO. Posiadamy również materiał przeźroczysty, który jest samogasnący i nie rozprzestrzenia ognia. Dostępne kolory materiału - biały, niebieski, zielony, jasny szary, khaki. W plandekach i kotarach NRO zakuwamy oczka montażowe, uchwyty kotarowe, rolki, etc.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta: biuro@producentplandek.pl.